Powerbank jest niezbędnym elementem podróży - zwłaszcza jeżeli wyjeżdżamy w góry, do lasu czy nawet na długą podróż służbową. Jeżeli wyładuje się nam bateria w urządzeniu (laptopie, kamerze czy smartfonie), możemy podpiąć do niej powerbanka i po chwili, dalej korzystamy ze sprzętu.
Sama koncepcja powerbanków nie jest niczym nowym, natomiast powstało już na tyle dużo ich wersji, że tym krótkim artykułem zdecydowaliśmy przybliżyć wam czym się one różnią. Dzięki temu bardziej dopasujecie go do swoich potrzeb.

Najmniejsze powerbanki posiadają pojemności 1000 mAh do 5000 mAh. Cechują się małymi wymiarami (bardzo łatwo schować je do torebki czy nawet kieszeni). Waga też jest plusem, ponieważ pojemniejsze powerbanki są o wiele cięższe. Dzięki takiej pojemności załadujemy smartfon w całości lub w 50% - 70% w zależności od baterii zastosowanej u urządzeniu. Wielokrotnie naładujemy jednak słuchawki bezprzewodowe czy smartwatcha.


Powerbank Anker PowerCore 5000mAh Czarny


Powerbank IBOX IPB06 Czarny IPB06 2200 mAh


Większe powerbanki zapewnią nam dłuższy czas pracy ładowanych urządzeń. Dzięki nimi możemy załadować telefon najczęściej 2-3 krotnie. Jeżeli posiadają tzw. funkcję PD (power delivery) mogą zasilać sprzęty obsługujące ten protokół (najczęściej rozwiązanie spotykane w nowych laptopach).
Jest jeszcze funkcja QC (Quick Charge) dzięki której załadujemy smartfona szybciej, niż tradycyjnym powerbankiem. Funkcja szybkiego ładowania stosowana jest również w ładowarkach sieciowych.


Powerbank Anker PowerCore Sense 10000 mAh PD Fabric Czarny

Stosunkowo nowe są również powerbanki z opcją ładowania indukcyjnego. Dzięki temu możemy bezprzewodowo załadować telefon komórkowy, smartwatcha czy też etui od słuchawek TWS (słuchawek bezprzewodowych dokanałowych).


Powerbank Anker PowerCore Mag-Go 5000 mAh Biały

Ciekawym rozwiązaniem są też powerbanki z panelem solarnym. Możemy dzięki temu załadować samego powerbanka, jest to jednak rozwiązanie mało wydajne dlatego warto na to bardziej patrzeć jako gadżet. Natomiast z pewnością taka forma ładowania samej baterii może być bardzo przydatna, jeżeli wyjeżdżamy na dłuższy czas i nie mamy możliwości ani załadowania swojego telefonu ani powerbanka z gniazdka sieciowego. Najpopularniejszym producentem tego typu rozwiązań jest firma Sandberg.


Powerbank SANDBERG 420-35 16000 mAh

Warto zwrócić uwagę również na to, jakiego typu kabel stosujemy do ładowania zarówno powerbanka jak i urządzeń nim zasilanych. Niektóre są "za słabe" i nie będą ładować pełną możliwą dostępną mocą.
Poniżej lista przykładowych kabli do szybkiego ładowania, które polecamy:


Crong Armor Link - Kabel 60W z USB-C na USB-A w oplocie 150cm (czarny)


KABEL USB-C DO USB-C BASEUS CAFULE, 100W, 1M (CZARNY) KABEL USB


Zamiast kabli można również zastosować przejściówki np. z USB A na USB C czy microUSB na USB-C lub Lightning (Apple) na USB-C. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie przejściówki może obniżyć moc ładowania.

Pamiętaj również, by zabierać ze sobą w drogę naładowanego powerbanka :). Noszenie wyładowanej baterii na niewiele się przyda.

Lista powerbanków dostępnych w ofercie.