Czym jest Steam Deck?

Steam Deck to przenośna konsola od firmy Valve. Od strony technicznej to tak naprawdę komputer przenośny, oparty na systemie SteamOS (dystrybucja Linux Arch). Firma AMD we współpracy z Valve specjalnie zaprojektowała procesor wraz z układem graficznym pod Steam Deck.

Na szybko przyjrzymy się skróconej specyfikacji technicznej (pełna dostępna tutaj):

Procesor: APU firmy AMD CPU: 4-rdzeniowy i 8-wątkowy w architekturze Zen 2 o częstotliwości 2,4-3,5 GHz (do 448 gigaflopów FP32)
GPU: 8 jednostek obliczeniowych w architekturze RDNA 2 o częstotliwości 1-1,6 GHz (do 1,6 teraflopa FP32)
Moc APU: 4-15 W
RAM: 16 GB zintegrowanej pamięci RAM typu LPDDR5 (cztery kanały 32-bitowe, 5500 MT/s)
Przestrzeń dyskowa (do wyboru w konfiguracji fabrycznej):
64 GB eMMC (PCIe Gen 2 x1)
Dysk SSD NVMe 256 GB (PCIe Gen 3 x4 lub PCIe Gen 3 x2)
Dysk SSD NVMe 512 GB o dużej szybkości (PCIe Gen 3 x4 lub PCIe Gen 3 x2)
Rozdzielczość: 1280 x 800 pikseli (proporcje 16:10)
Typ: Ekran LCD z optycznie zespolonym panelem IPS dla lepszej czytelności
Rozmiar wyświetlacza: Przekątna 7 cali
Jasność: Standardowo 400 nt
Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
Sterowanie dotykiem: Tak
Czujniki: Czujnik światła otoczenia
Bluetooth: Bluetooth 5.0 (obsługa kontrolerów, akcesoriów i dźwięku)
Wi-Fi: Dwupasmowe Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz, MIMO 2 × 2, IEEE 802.11a/b/g/n/ac
Dźwięk: Kanały Stereo z wbudowanym procesorem DSP zapewniającym prawdziwie wciągające wrażenia dźwiękowe
Mikrofony: Układ dwóch mikrofonów Gniazdo słuchawek/mikrofonu
Gniazdo słuchawkowe: stereo 3,5 mm
Złącze cyfrowe: Wielokanałowy dźwięk za pośrednictwem DisplayPort przez USB-C, standardowe USB-C lub Bluetooth 5.0
Zasilanie: Wejście Zasilacz USB-C PD3.0 o mocy 45 W
Akumulator: Akumulator o pojemności 40 Wh; od 2 do 8 godzin rozgrywki
Rozszerzenia: microSD UHS-I obsługujący SD, SDXC i SDHC Możliwość podłączenia zewnętrznych kontrolerów i ekranów Port USB-C z obsługą trybu Alt-mode dla DisplayPort 1.4 (do 8K przy 60 Hz lub 4K przy 120 Hz, USB 3.2 Gen 2y)
Rozmiar: 298 mm x 117 mm x 49 mm
Waga: Około 669 gramów
Oprogramowanie: System operacyjny SteamOS 3.0 (oparty na Arch Linux)

Jak parametry konsoli Steam Deck przekładają się na wydajność i wszechstronność urządzenia?

Przed wyborem gry należy sprawdzić, czy dana produkcja jest kompatybilna ze Steam Deck na stronie https://www.steamdeck.com/pl/verified. Są tu wyszczególnione tylko produkcje dostępne na platformie Steam, której właścicielem jest Valve.

Domyślnym systemem operacyjnym konsoli jest Linux, który charakteryzuje się dość otwartym środowiskiem. Po uruchomieniu konsoli standardowym ekranem startowym jest tryb Big Picture. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla użytkowników chcących grać w podróży.Steam Deck Big Picture.

Dzięki uruchomieniu tzw. trybu „desktop mode” możemy przejść do systemu Linux, który swoją formą graficzną jest przyjazny dla użytkowników niemających na co dzień styczności z tym systemem. Interfejs Linuxa na Steam Decku nie funkcjonuje na zasadzie „listy komend”, lecz jest przyjaznym środowiskiem graficznym, które możemy eksplorować za pomocą dotykowego ekranu lub myszki i klawiatury. Zestaw taki możemy podłączyć po Bluetooth lub za pomocą adaptera 2.4 GHz.
Steam Deck w trybie desktop.

Windows na Steam Deck?

Gdyby SteamOS był dla nas niewystarczający, istnieje możliwość instalacji systemu marki Microsoft na wewnętrznym dysku konsoli. Po instalacji systemu operacyjnego Windows, możemy korzystać bez problemu np. z pakietu Adobe. Polecamy wówczas podłączyć również zewnętrzny ekran, dzięki czemu będzie nam się pracowało wygodniej na większej powierzchni roboczej. Steam Deck wspiera rozdzielczości ekranów nawet do 4K, co wynika ze specyfikacji przedstawionej powyżej.

Podłączenie ekranu zewnętrznego do konsoli jest możliwe m.in. przez kabel lub adapter USB-C na DisplayPort lub HDMI.Kabel do Steam Deck USB-C na DisplayPort 4K 60Hz.

Zachęcamy do zakupu systemu operacyjnego marki Microsoft oraz wyżej wymienionych programów na naszej stronie internetowej.

W celu wgrania dwóch systemów operacyjnych, dysk należy wcześniej podzielić na partycje i zainstalować zarówno SteamOS, jak i Windows (zalecamy wersję nie starszą niż 10). Narzędziem pomocnym przy wykonaniu powyższej procedury jest GParted – Live CD/USB/PXE/HD. Jeżeli zrobimy to prawidłowo, otrzymamy funkcję dualboot i przy starcie konsoli (przytrzymując równocześnie przycisk ściszania i włącznik) będziemy mogli wybrać system operacyjny na którym obecnie chcemy pracować.

By swobodnie cieszyć się dwoma systemami operacyjnymi zalecamy, żeby dysk miał pojemność wewnętrzną minimum 512 GB.

Możemy również zainstalować drugi system na kartę microSD, jednak spowoduje to, że uzyskamy niższe prędkości, a co za tym idzie wolniejsze działanie systemu, aplikacji oraz gier. Zewnętrzny dysk SSD NVMe też jest ciekawą opcją na rozszerzenie miejsca, czy instalację gier. W tym celu polecamy pomyśleć o zakupie odpowiedniego HUB-a. Warto pamiętać, że Steam Deck ma tylko jeden port USB C, który służy jednocześnie do ładowania konsoli. Zakup replikatora portów pozwoli nam na równoczesne ładowanie i korzystanie z urządzeń zewnętrznych.

Jakie akcesoria warto zainwestować będąc użytkownikiem Steam Decka?

Najlepsze akcesoria do Steam Deck:

W celu podłączenia standardowej bezprzewodowej klawiatury i myszki do konsoli, warto pomyśleć o zakupie adaptera USB-C do USB. Umili to korzystanie z urządzenia graczom przyzwyczajonym do użytkowania platformy Steam na komputerze.
Adapter z USB-C (męska końcówka) na USB-A (damska końcówka) USB 3.0.

Dla użytkowników chcących jednocześnie korzystać z więcej niż jednego nadajnika USB, lub dodatkowo podłączyć dysk zewnętrzny, polecamy zakup HUB-a z większą ilością portów. Urządzenie przedstawione poniżej posiada aż 4 porty w standardzie USB 3.0 o łącznej przepustowości 5Gbps.


Metalowy Hub USB 3.0 marki Orico.


Steam Deck z połączoną klawiaturą oraz myszką poprzez HUB USB.


W celu podłączenia konsoli do telewizora warto zakupić adapter USB-C na DisplayPort. Polecamy zakupić dłuższy kabel, aby swobodnie ulokować konsolę na stabilnym podłożu. Przedstawiony poniżej przewód obsługuje rozdzielczość 4K przy zachowaniu 60 klatek. Długość kabla to 2 metry. Przewód marki Unitek obsługuje również cyfrowy dźwięk w formacie 7.1.

Kabel Unitek USB-C na DisplayPort 2 metry.


Hub USB-C wraz z przedłużką - moneta dla skali.Unitek uHUB Q4 Lite posiada złącze HDMI z obsługą rozdzielczości 4K przy zachowaniu płynności obrazu na poziomie 30 klatek na sekundę. Złącze USB typu A zapewnia przepustowość do 10Gbps.Hub Unitek podpięty bezpośrednio do konsoli Steam Deck.
Hub do Steam Deck podłączony za pomocą przedłużki USB typ C.


Przykładowy bezprzewodowy setup.


Podłączenie zewnętrznego ekranu przy jednoczesnym ładowaniu konsoli oraz podpięciu zestawu myszki i klawiatury na nadajniku nano usb.


Steam Deck ładowany przez HUB.


Steam Deck + Telewizor Philips Ambilight 4k.


Steam Deck drugi ekran - przykładowe proporcje i rozdzielczności (4k).

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, chcących wycisnąć jeszcze więcej ze Steam Decka polecamy HUB-a 9 w 1. Posiada on dwa porty USB-C, 3 porty USB 3.0, gniazdo HDMI z obsługą rozdzielczości 4K@60Hz. Dodatkowo stacja dokująca jest wyposażona w gniazdo Ethernetowe, które umożliwia podpięcie kabla sieciowego z maksymalną przepustowością do 1Gbps. Kolejną zaletą HUB-a jest obsługa kart SD oraz microSD aż do 2TB.

Hub Unitek 9 w 1.


Hub 9 w 1 - moneta dla skali.

Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych HUB-ów jeśli chodzi o ilość portów, przy zachowaniu kompaktowych wymiarów.
Najciekawszym rozwiązaniem marki Unitek jest uHUB H6 Storage, który przy zapewnieniu dwóch portów USB-C, dwóch portów USB-A oraz wejścia HDMI posiada również wewnętrzną kieszeń na dysk SSD NVMe. Podłączenie HUB-a odbywa się za pomocą chowanego, zintegrowanego, płaskiego kabla z końcówką USB-C. Zastosowane gniazdo HDMI zapewnia rozdzielczość 4K przy zachowaniu płynności obrazu 60 klatek na sekundę.

Przykładowy zamontowany dysk 512GB SSD NVMe.


Mocowanie dysku - miękka guma (łatwy dostep do dysku, nie potrzeba żadnych narzędzi).


W zestawie znajdziemy 3 gumki (w razie zgubienia) i termopad.

Ostatnim prezentowanym przez nas produktem w tym artykule jest wstrząsoodporne i wodoodporne etui na karty pamięci SD oraz microSD marki Orico.
Etui posiada miękką wyściółkę oraz zamknięcie, które jest uszczelnione sylikonem.


Miłym dodatkowym akcentem są wielokolorowe naklejki, którymi możemy oznaczyć i opisać karty.


Na kartach SD możemy instalować pojedyncze tytuły gier, dzięki czemu nasza kolekcja będzie wyglądać imponująco oraz będzie wygodna w użyciu w przypadku chęci szybkiego sięgnięcia po dany tytuł.

W razie potrzeby znalezienia kompatybilnych akcesoriów dla konsoli Steam Deck zachęcamy do skorzystania z oferty ITMAG. Nasz fachowy zespół doradców służy pomocą w doborze odpowiedniego peryferium. Posiadamy sklep komputerowy oraz serwis elektroniki w Poznaniu przy ul. Jana Kochanowskiego 2/17, kod pocztowy: 60-844.