Huby wielofunkcyjne to rozbudowane replikatory portów. Często dzięki takiemu urządzeniu możemy nie tylko podpiąć większą ilość peryferii poprzez porty USB, ale również może on służyć jako czytnik kart pamięci czy przewodowa karta sieciowa. W przypadku standardowego portu USB możemy być ograniczeni do tego typu rozwiązań.

W przypadku urządzenia ze złączem USB typu C mamy trochę więcej możliwości. Wszystko jednak zależy od tego, jakiego typu złącze znajduje się w naszym laptopie, komputerze czy smartfonie. Jeżeli nasze urządzenie posiada zwykły port USB-C służący do ładowania i transferu danych – możemy użyć go jako zamiennik dla tradycyjnego portu USB. Huby wspierające to złącze powinny zapewnić szybszy transfer danych, dzięki czemu kopiowanie danych z dysku zewnętrznego czy pendrive odbędzie się w krótszym czasie.
Jeżeli mamy jednak do czynienia ze złączem USB typu C wraz z funkcją PD (Power Delivery), możemy jednocześnie zasilać nasz sprzęt tym złączem. W przypadku smartfona wydaje się to oczywiste, natomiast w przypadku laptopa już niekoniecznie. Wymagane jest jednak dobranie odpowiedniej ładowarki, która zapewni kompatybilne napięcie oraz natężenie prądu dla sprzętu. Ładowarka do smartfona z takim złączem nie będzie zamiennikiem, jej moc jest z reguły niewystarczająca a sama ładowarka może bardzo mocno się nagrzać.
Symbol pioruna obok złącza USB-C może sugerować, że jest to Thunderbolt. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy jednocześnie ładować urządzenie, transferować dane oraz podpiąć zewnętrzny ekran (jeden lub więcej) co powinno znacznie ułatwić nam pracę. Osoby, które już korzystają więcej niż z jednego monitora wiedzą jaka to wygoda.

Poniżej przedstawiamy polecane przez nas Huby / stacje dokujące na USB (od USB 2.0, po USB 3.0 oraz USB-C)


USB 2.0

Proste rozwiązanie na rozdzielenie jednego portu USB 2.0 na 4 porty.
HUB USB 2.0 UGO 3-PORTY + CZYTNIK KART SD + MICRO


HUB USB 2.0 GENESIS MOUSE BUNGEE VANAD 300
Hub USB 4 porty + bungee dla myszki przewodowej


USB-C (USB typ C)


Rozbudowana stacja dokująca na USB C


Green Cell USB-C HUB 7in1 | USB 3.0 | 2xUSB 2.0 | HDMI 4K | microSD, SD | DEX
Stacja dokująca USB C ICY BOX IB-DK4040-CPD
USB-C PD, HDMI, Czytnik kart SD + TF, port słuchawkowy / AUX, Karta sieciowa ethernet, VGA


Adapter USB 3.1 C na VGA USB 3.0 RJ45 1Gb/s + PD


STACJA DOKUJĄCA 4K USB C NATEC NMP-1773
HDMI, 3x USB 3.0, karta sieciowa ethernet, usb-c


Stacja dokująca iTec C31NANODOCKLANPD USB-C
1x HDMI, 3x USB 3.0, 1x USB 3.1, 1x RJ-45, 1x audio oraz czytnik kart pamięciTo nie wszystkie rozwiązania z naszej oferty.

Jeżeli interesuje Cię więcej hubów, replikatorów portów czy przenośnych stacji dokujących zajrzyj tutaj.