Obecnie na rynku istnieje naprawdę duża ilość różnych monitorów. Jeśli nie rozmiarem, różnią się parametrami lub rodzajem matrycy. Sęk w tym, że niektórzy mają problem z wybraniem odpowiedniego ekranu, by ten zapewniał mu jak największy komfort w pracy z jednoczesnym zachowaniem najwyższej funkcjonalności. Właśnie z myślą dla takich ludzi, powstaje dzisiejszy artykuł, w którym przybliżę Państwu różnice między matrycami i innymi parametrami monitorów komputerowych.         Zaczniemy od matryc. Na rynku dominują ich 3 typy. VA, TN oraz IPS. Każda z nich posiada swoje własne wady i zalety oraz środowisko, w którym spełniać będzie najlepszą rolę.


 

 

TN – czyli „Twisted Nematic”. Skonstruowana jest ona z ciekłych kryształków które znajdują się między szklanymi płytkami, a od wewnątrz, w tych samych miejscach w których znajdują się piksele, sprawą pola elektrycznego. Oprócz powszechności, monitory z matrycą TN mogą poszczycić się również bardzo niskim czasem reakcji oraz atrakcyjną ceną. Niestety, jego zasadniczą wadą jest bardzo niski poziom odwzorowywania barw, przez co obraz wyświetlany na monitorze wydaje się bardzo blady. Te matryce wybierane są najczęściej przez graczy, którym najbardziej zależy na jak najszybszej reakcji. Z kolei, ze względu na ubogie wyświetlanie kolorów, ten typ nie jest zalecany projektantom graficznym.


 

 

IPS – czyli „In-Plane Switching”.  Prawdopodobnie najpopularniejsza obecnie matryca ze wszystkich. Wykorzystuje ona technologię podobną do matryc TN, z tą różnicą, że zamiast układania kryształków prostopadle, były one układane równolegle. Matryce IPS mogą poszczycić się najlepszym odwzorowaniem kolorów z całej trójki, jednak i ta opcja niesie za sobą wady. Otóż, matryce IPS mają większy problem z odwzorowaniem czerni w porównaniu do TN i VA. Oprócz tego, w starszych modelach miały one również dłuższy czas reakcji. Obecnie, najdroższe wersje takich monitorów nie mają już takich problemów, gdyż czas ich reakcji może wynosić 1ms, jednak taki monitor może kosztować nas nawet parę tysięcy złotych. Zasadniczo monitory z matrycą IPS wykorzystywane są najczęściej przez grafików, chociaż coraz chętniej sięgają po nie również gracze. Znajdują swoje zastosowanie również u miłośników filmów albo nawet osób, które przed komputerem spędzają większość czasu. 
VA – czyli „Vertical Alingment”, to matryca, w której kryształki, z których jest zrobiona, znajdują się w pozycji nie tylko pionowej, ale również ukośnej względem powierzchni wyświetlacza. Efektem takiego ułożenia jest dobre, lecz nie najlepsze odwzorowanie kolorów na ekranie. Podobna sytuacja jest też z czasem reakcji w monitorach tego typu. Matryce VA posiadają szybszy czas reakcji w porównaniu do matryc IPS, aczkolwiek nie są one tak szybkie jak TN. Z tego względu nazywana jest niejako kompromisem między odwzorowaniem kolorów przybliżonych do tych w monitorach IPS a czasem reakcji szybkim, jak matrycach TN. Jest to dobra propozycja dla użytkowników, którym tak samo jak na czasie reakcji, zależy na dobrym odwzorowaniu kolorów.

 

         Oczywiście sam rodzaj matrycy to nie wszystko. Podczas dobierania idealnego monitora dla siebie, warto zwrócić uwagę też na takie parametry jak czas reakcji, rozmiar czy częstotliwość odświeżania ekranu. O tym trzecim warto opowiedzieć więcej, gdyż dotkliwie wpływa na przyjemność z korzystania.

               
         Częstotliwość odświeżania ekranu, to nic innego jak parametr, który określa jak często ekran jest w stanie wygenerować nowy obraz . Mówiąc prościej – im częstotliwość jest wyższa, tym płynniejszy będzie nasz obraz. Sama wartość określana jest w Hercach (Hz). Istnieją różne monitory z różną częstotliwością, jednak najczęściej przybiera ona wartość 60, 75, 144, 240 lub nawet 360 Hz. Oczywiście, proporcjonalnie z wzrostem częstotliwości, ulega zmianie również cena. Najlepsze monitory mogą sięgać ceną nawet do 5 tyś. zł. Warto również podkreślić, że najwyższą funkcjonalność parametru osiągniemy, gdy częstotliwość odświeżania ekranu proporcjonalna jest do ilości klatek na sekundę (FPS). Na przykład, gdy nasz monitor jest w stanie osiągnąć 144 Hz, pełen jego potencjał jesteśmy w stanie wykorzystać, gdy obraz z komputera generowany jest w 144 FPS.Oczywiście zapraszamy również do przyjrzenia się naszej ofercie monitorów, gdzie z pewnością znajdzie się produkt, który Państwa zainteresuje!